shobadeh
10 بهمن 1401 - 17:36

برف و باران پشت دروازه‌های فارس

مدیر کل هواشناسی استان فارس گفت: دیروز یکشنبه هشداری نارنجی درخصوص سامانه بارشی در راه منتشر شد، این سامانه می‌تواند مخاتراتی از جمله بارش باران،گاهی رعد وبرق و وزش شدید باد، در مناطق شمالی استان بارش برف با احتمال کولاک، درمناطق مرکزی بارش تگرگ و دربرخی مناطق کاهش دید و مه به همراه داشته باشد.

مسعود حقیقت درگفتگو با خبرنگار فارس از شیراز درخصوص وضعیت بارش های استان در هفته آتی اظهار داشت: دیروز یکشنبه هشداری نارنجی درخصوص سامانه بارشی در راه منتشر شد، این سامانه می‌تواند مخاتراتی از جمله بارش باران،گاهی رعد وبرق و وزش شدید باد، در مناطق شمالی استان بارش برف با احتمال کولاک، درمناطق مرکزی بارش تگرگ و دربرخی مناطق کاهش دید و مه به همراه داشته باشد. 

او با اشاره به نفوذ سامانه بارشی به استان از امروز ادامه داد: در شمال غرب استان شاهد بارش های پراکنده و در مناطق شمالی شاهد افزایش وزش باد خواهیم بود، همچنین شروع بارش های پراکنده در مناطق مرکزی از امشب دور از انتظار نیست. 

وی اضافه کرد: فردا سه شنبه  به تدریج سامانه بارشی گسترده تری در مناطق شمالی و برخی از مناطق مرکزی، وزش باد در مناطق شمالی،غربی و شرقی شاهد خواهیم بود. 

او اصل سامانه بارشی را مربوط به روز چهارشنبه دانست و گفت: اصل سامانه بارشی مربوط به پس‌فردا است که کل استان به ویژه شمال، شمال‌غرب، قسمت هایی از مرکز و مناطق جنوبی را در برمیگرد، بارش های خوبی در طی روز های چهارشنبه و پنجشنبه در استان خواهیم داشت.

او همچنین به وضعیت بارش در روز جمعه پرداخت و عنوان کرد: اما روز جمعه بارش در مناطق جنوبی و بیشتر به شکل پراکنده رخ می‌دهد، همچنین مه گرفتگی و کولاک برف را در مناطق شمالی استان به همراه دارد. 

مدیر کل هواشناسی استان فارس با توجه به خطرات احتمالی توصیه های مهمی کرد و گفت: به مردم توصیه می‌شود در روز های آینده در جاده های کوهستانی به ویژه در مناطق شمالی از جمله شهرستان های سپیدان، اقلید و نور آباد برای تردد از زنجیر چرخ  استفاده بکنند، مردم حدالامکان آخر هفته به ویژه پنجشنبه به مناطق شمالی استان به دلیل احتمال رگبار، رعد و برق و کولاک و برف سفر نکنند، همچنین به هیچ وجه در حاشیه رود های فصلی به ویژه در مناطق  مرکزی استان اتراق نکنند .

او در آخر هشدار ویژه ای به کشاورزان برای اقدام نسبت به پاکسازی راه آب مزارع و باغات، عدم چرای دام در حاشیه رودخانه ها، مراقبت از محصولات کشاورزی و گلخانه ای و برداشت محصولات کشاورزی آماده به منظور جلوگیری از خسارت داد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1008201